Geograficzne bystrzaki

Strona dla fanów geografii

Mapa fizyczna Europy

MAPA FIZYCZNA EUROPY

 1. NIZINY:
Irlandzka, Niemiecka, Polska, Polesie, Czarnomorska, Naddnieprzańska, Kubańska, Nadkaspijska, Wschodnioeuropejska, Pojezierze Fińskie, Połabska, Wołoska, Węgierska, Padańska
2. WYŻYNY:
-Masyw Centralny, Bawarska, Szwabska, Frankońska, Czesko-Morawska, Małopolska, Białoruska, Wołyńska, Naddnieprzańska, Transylwańska, Środkoworosyjska, Nadwołżańska, Lapońska, Wołyń, Podole
3. GÓRY:
Kaledońskie, Grampiany, Penniny, Kambryjskie, Ardeny, Wogezy, Jura, Alpy, Pireneje, Kantabryjskie, Katalońskie, Iberyjskie, Kordyliera Centralna, Sierra Morena, Betyckie, Apeniny, Dolomity, Dynarskie, Pindos, Rodopy, Bałkany, Karpaty, Schwarzwald, Harz, Rudawy, Las Turyński, Las Czeski, Las Bawarski, Szumawa, Sudety, Kaukaz,
4. SZCZYTY:
Ben Nevis, Mont Blanc, Pico de Aneto, Marmolada, Corno Grande, Wezuwiusz, Etna, Stromboli, Olimp, Gerlach, Hekla,
5. KANAŁY ŚRÓDLĄDOWE:
Śródlądowy, Południowy, Kiloński, Kaledoński, Odra-Sprewa
6. WYSPY:
Islandia, Irlandia, Wielka Brytania, Hebrydy, Orkady, Szetlandy, Owcze, Man, Zelandia, Fionia, Loland, Olandia, Gotlandia, Hiuma, Sarema, Alandzkie, Rugia, Baleary (Majorka, Minorka, Ibiza), Korsyka, Sardynia, Elba, W-y Liparyjskie, Sycylia, Malta, Jońskie, Kreta, Sporady, Cyklady, Limnos, Lesbos, Chios, Samos, Kołgujew, Nowa Ziemia, Svalbard, Ziemia Franciszka Józefa, Azory, Fryzyjskie, Lofoty
7. PÓŁWYSPY:
Kornwalijski, Bretoński, Cotentin, Iberyjski, Apeniński, Bałkański, Istria, Peloponez, Chalcydycki, Krym, Jutlandzki, Skandynawski, Kolski, Kanin, Salentyński,
8. RZEKI:
Tamiza, Sekwana, Loara, Garonna, Duero, Tag, Gwadiana, Gwadalkiwir, Ebro, Rodan, Pad, Moza, Ren, Łaba, Odra, Wisła, Niemen, Dźwina, Newa, Torne, Dal, Klar, Tyber, Dunaj, Dniestr, Boh, Dniepr, Don, Wołga, Ural, Peczora, Dwina,
9. JEZIORA:
Como, Garda, Szkoderskie, Balaton, Bodeńskie, Genewskie, Wener, Wetter, Melar, Saimaa, Ładoga, Onega, Inari, Pejpus, Zb. Krzemienczucki, Zb. Kijowski, Zb. Kachowski, Zb. Rybiński, Zb. Samarski, Zb. Wołgogradzki
10.CIEŚNINY:
Kanał Północny, Kanał Św. Jerzego, Kanał La Manche ,Kanał Bristolski, Kanał Kaledoński, Kaletańska, Gibraltarska, Korsykańska, Bonifacio, Messyńska, Otranto, Dardanele, Bosfor, Kerczeńska, Skagerrak, Kattegat, Sund, Wielki Bełt, Mały Bełt, Duńska, Kithira, Kalmarska
11. ZATOKI:
Biskajska, Sekwany, St. Malo, Lwia, Kadyksu, Walencka, Genueńska, Wenecka, Koryncka, Kilońska, Pomorska, Gdańska, Ryska, Fińska, Botnicka, Kanał Bristolski, Tarencka, Helgolandzka, Meklemburska, Kvarner, Donegal, Lyme, Neapolitańska, Patraska, Termajska, Orfańska
12.MORZA:
Azowskie, Czarne, Marmara, Egejskie, Adriatyckie, Jońskie, Tyrreńskie, Liguryjskie, Trackie, Kreteńskie, Irlandzkie, Celtyckie, Północne, Bałtyckie, Norweskie, Grenlandzkie, Barentsa, Białe, Szkockie, Hebrydzkie, Śródziemne

© XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta