Co słychać

u miłośników biologii

Olimpiada Wiedzy o Mózgu

Niezwykle miło nam poinformować, że Amelia Waszczyk z klasy 3c2 awansowała do finału IV Olimpiady Wiedzy o Mózgu organizowanej przez Pomorskie Towarzystwo Neurokognitywistyczne. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Czasy pandemii

Czasy pandemii

W czasach pandemii młodzież klas biologiczno- chemicznych może również uczestniczyć w ciekawych wykładach prowadzonych on-line przez Pomorski Collage Medyczny.

Wiele z tych wykładów było poświęconych wirusowi SARS- CoV-2, ale również mogliśmy się dowiedzieć jakiego koloru brakuje w tęczowej fladze, co łączy człowieka i rybę oraz co łączy Roberta Lewandowskiego i Aleksandra Fleminga.

W styczniu 2021r. Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował on-line Noc Biologów, w ramach, której można było wysłuchać wielu wykładów wygłoszonych w sposób nie tylko ciekawy, ale również dowcipny i niezwykle zajmujący.

Można było również w sposób wirtualny zwiedzać szklarnię z roślinami mięsożernymi, uczestniczyć w zabawach i grach dydaktycznych.

Udział w projektach z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

O 2014 roku, uczniowie klas realizujących biologię w zakresie rozszerzonym, uczestniczą w dwóch projektach zorganizowanych przez Wydział Biologii UG:
„Poznaj pracę biologa”
„Zaproś naukowca do szkoły”
Pierwszy z nich umożliwia zapoznanie się z pracą biologów w profesjonalnych laboratoriach biologicznych. Uczniowie wykonują doświadczenia i obserwacje biologiczne pod czujnym okiem pracowników naukowych. Wśród ćwiczeń, w których uczestniczyli było min. izolowanie DNA z materiału biologicznego, klonowanie roślin czy budowa mózgu w 3D.
W przypadku drugiego z projektów, wykładowcy UG przybywali do naszej szkoły i prezentowali niezwykle ciekawe wykłady. Gościliśmy min. prof. Edytę Jurkowlaniec, dr Krystynę Burkiewicz, dr Dorotę Myślińską.

Błękitna szkoła nad Adriatykiem

Biologii można uczyć się w różnych miejscach. W czerwcu 2019r. uczniowie klasy 3a uczestniczyli w wyprawie do Chorwacji. Oprócz zwiedzania, kąpieli morskich i słonecznych, zgłębiali tajniki zadań maturalnych z biologii, przygotowując się, w ten nietypowy sposób, do egzaminu dojrzałości.

Zajęcia terenowe

Ciekawą formą poznawania przyrody są zajęcia w terenie. Uczniowie klas biologiczno- chemicznych przynajmniej raz uczestniczą w takiej lekcji biologii. Odbywa się to w ramach innowacji biologicznej Biologia w działaniu. Młodzi przyrodnicy poznają 30- 40 gatunków roślin występujących w okolicach szkoły lub w nadmorskim parku.

Biologia konkursowa - przygotowanie do Olimpiady Ekologicznej

6 października rozpoczynamy przygotowania do Olimpiady Ekologicznej.

© XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta