2008/2009

2008/2009

26 września – mgr Marzena Chomziuk, mgr Renata Orłowska, mgr Marcin Dahm i mgr Magdalena Szulist zorganizowali obchody „Europejskiego Dnia Języków Obcych”.
10 i 11 października - na scenie Teatru Miejskiego w Meppen miała miejsce premiera przedstawiania pt. „Spojrzeliśmy w przyszłość i zobaczyliśmy…” przygotowana z niemieckimi kolegami. Sztuka w ośmiu scenach podejmowała tematykę polsko-niemieckiej historii. W pracy nad tym trwającym ponad dwa lata projektem brało udział 38 polskich, 32 niemieckich uczniów oraz nauczyciele Raimund Hagemann, Norbert Kreimer, Ulrich Sudek, dyrektor Bożena Kondratiuk, Ewa Koturbasz, Anna Rink, Robert Cyrta, Henryk Dołasiński, Paweł Kikolski i Wojciech Stępniak.
17 października wszyscy uczniowie i nauczyciele XX LO byli obecni w kościele Mariackim w Gdańsku na koncercie polskiej i niemieckiej muzyki organowej
w wykonaniu nauczyciela Windthorst- Gymnasium Meppen pana Rajmunda Hagemanna.
13 – 19 października - mgr Henryk Dołasiński wraz z młodzieżą uczestniczył w wycieczce do Lwowa „Śladami Herberta”, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
20 października – polsko-niemiecka wymiana młodzieży połączona z wystawieniem na deskach Teatru Wybrzeże spektaklu „Spojrzałem w przyszłość i zobaczyłem... – 8 scen,
2 narody, 1 idea”, przygotowanego przez młodzież z Meppen i „dwudziestki”, pod okiem mgr. Roberta Cyrty, mgr Anny Rink, mgr Ewy Koturbasz, mgr. Wojciecha Stępniaka.
8 - 9 października - udział mgr Aleksandry Rachoń i mgr Hanny Stochowicz-Konopko wraz z delegacją uczniów w Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół we Wrocławiu.
26 października - młodzież wraz z dyrektor Bożeną Kondratiuk uczestniczyła w spotkaniu z siostrzeńcem Zbigniewa Herberta – Rafałem Żebrowskim.
27 października - młodzież i dyrektor Bożena Kondratiuk uczestniczyli w seminarium: „Herbert – słowa i obrazy”, które odbyło się z okazji Roku Zbigniewa Herberta na Uniwersytecie Gdańskim.
19 listopada - wybory Młodego Senatora (projekt Senatu RP i Centrum Edukacji Obywatelskiej) organizowane przez mgr. Piotra Gwita i Samorząd Uczniowski - zwyciężył Dorian Masznic z klasy IIId.
6 grudnia - odbyła się cykliczna impreza integracyjna „Z Mikołajem na sportowo”.
Grudzień – mgr Renata Orłowska i mgr Marzena Chomziuk zorganizowały akcję sprzedaży wykonanych przez uczniów kartek świątecznych, w których życzenia wypisane były po angielsku i francusku. Akcja połączona była ze sprzedażą wypieków, a dochód przeznaczono na pomoc uczniom z naszej szkoły, będących w trudnej sytuacji materialnej.
Grudzień - mgr Hanna Stochowicz-Konopko i mgr Aleksandra Rachoń z klasami IIf i IIc zorganizowały sprzedaż gofrów, tostów i ciast, w wyniku której dzięki zebranym funduszom dzieci z domu dziecka przy Jaśkowej Dolinie pojechały na kulig.
19 - 20 stycznia - Młody Senator Dorian Masznic wziął udział w obradach Senatu Młodych Senatorów. Z Senatorami spotkali się Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.
Uczniowie klas IIe i IIf wraz z mgr Teresą Rekowską brali udział w warsztatach chemicznych prowadzonych przez Centrum Małej Skali na UMT.
2 kwietnia – „Dzień przedsiębiorczości 2009” przygotowany przez mgr. Piotra Gwita.
16 kwietnia - spotkanie klas drugich z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem; tematem spotkania były sprawy bieżące naszego miasta oraz zbliżające sie wybory do Europarlamentu.
Czerwiec – Gdańsk, Dolina Radości - VI Marszobieg terenowy dla osób niepełnosprawnych umysłowo i ruchowo z województwa pomorskiego. Organizatorem XXLO.
Na prośbę Konsula Generalnego Niemiec w Gdańsku pana Joachima Bleicker, polsko-niemiecka grupa teatralna pod opieką mgr. Roberta Cyrty i Ulricha Sudka oraz mgr Anny Rink wystąpiła w czasie obchodów XX-lecia upadku muru berlińskiego z wybranymi scenami spektaklu „Spojrzeliśmy w przyszłość i zobaczyliśmy…..”.
20 - 23 sierpnia mgr Anna Rink na zaproszenie Wschodnioazjatyckiego Stowarzyszenia Historyków wygłosiła w Seulu referat na temat organizacji międzynarodowych wymian młodzieżowych.

© XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta